Competition Detail
Competition CodeGO19
Date25 May 2019
OrganizerLAT-CUR - Loka šaušanas sporta klubs “Curland”
PlaceGrobiņa (LAT)
NameGrobiņa Open
DescriptionInternational competition (Open)
OptionsFinals
Notes
Competition ResultsDivision/Class rank Division/Class rank
Final rank Final rank
Final Team rank Final Team rank
Qualification rank Qualification rank
Qualification Team rank Qualification Team rank
Grids Grids
Team grids Team grids
Final rank Qualification rank Archer Club Total Golds X/Nines
Barebow Men
1 2 Ārenieks Viesturs LAT-TEB Sporta klubs Tebras loki568 8 2
2 1 Burkevics Modris LAT-CUR Loka šaušanas sporta klubs “Curland”593 7 5
4 3 Popovs Pāvels LAT-CUR Loka šaušanas sporta klubs “Curland”527 5 1
5 4 Gūtmanis Raimonds LAT-AL “Archery Liepāja”512 6 1
6 5 Ronis Jānis LAT-CUR Loka šaušanas sporta klubs “Curland”426 4 1
7 6 Kants Jānis LAT-SAV Sporta klubs “Savage archer”395 2 0
Barebow Women
3 1 Ukstiņa Estere LAT-CUR Loka šaušanas sporta klubs “Curland”554 8 2
Compound Men
1 2 Jonasts Gints LAT-LPK Amazones / Latvijas Paralimpiskā komiteja627 20 5
2 1 Meļeškevičs Sergejs LAT-ODI Latvijas sporta loka šaušanas klubs “Odisejs”656 24 8
3 5 Jakubanecs Jānis LAT-AMA Eduarda Lapsiņa loka šaušanas sporta klubs “Amazones”614 17 7
4 6 Šilovs Edgars LAT-AIM Sporta klubs “AiM Archery”610 20 5
5 3 Avsjuks Viktors LAT-ODI Latvijas sporta loka šaušanas klubs “Odisejs”621 21 3
5 7 Liepa Krišjānis LAT-AMA Eduarda Lapsiņa loka šaušanas sporta klubs “Amazones”596 14 4
7 8 Aigars Jānis LAT-AL “Archery Liepāja”563 8 1
7 4 Titovs Aleksandrs LAT-ODI Latvijas sporta loka šaušanas klubs “Odisejs”616 18 4
Compound Women
1 2 Ādmine-Liepa Kristīne LAT-AMA Eduarda Lapsiņa loka šaušanas sporta klubs “Amazones”592 14 2
2 1 Grīnvalde Janeta LAT-ODI Latvijas sporta loka šaušanas klubs “Odisejs”601 13 5
3 3 Nēringa-Martinsone Ketija LAT-FWA Biedrība “Free Wind Archers”510 4 1
4 5 Medne Viva LAT-FWA Biedrība “Free Wind Archers”458 7 0
5 4 Andersone Elza Līna LAT-FWA Biedrība “Free Wind Archers”465 10 1
Longbow Men
1 1 Novads Kristaps LAT-SAV Sporta klubs “Savage archer”533 11 2
2 3 Andersons Māris LAT-FWA Biedrība “Free Wind Archers”500 5 4
3 2 Lignickis Arnis LAT-SAV Sporta klubs “Savage archer”515 4 1
Recurve Cadet Men
1 1 Rosvalds Raivo LAT-AL “Archery Liepāja”426 2 0
Recurve Cadet Women
2 1 Samoviča Lelde LAT-ODI Latvijas sporta loka šaušanas klubs “Odisejs”466 3 1
3 2 Spāģe Madara LAT-LIN Lindales uguns407 3 2
Recurve Men
1 15 Siņņikovs Nikolajs LAT-AIM Sporta klubs “AiM Archery”473 4 1
2 9 Hmeļevskis Makss LAT-AL “Archery Liepāja”520 7 0
3 6 Dubkevičs Inārs LAT-AMA Eduarda Lapsiņa loka šaušanas sporta klubs “Amazones”573 9 2
4 13 Šukis Armands LAT-STI Sporta klubs “Stiegra”506 5 1
5 5 Vaičekauskis Vidmantas KLL Sporto klubas Klaipėdos lankininkai574 7 3
6 7 Kononovs Gļebs LAT-AMR Amazones / Rīga543 6 1
7 1 Blāze Dāvis LAT-ODI Latvijas sporta loka šaušanas klubs “Odisejs”600 7 1
8 14 Solovjovs Vitālijs LAT-AL “Archery Liepāja”495 1 1
9 12 Lagzdiņš Lauris LAT-CUR Loka šaušanas sporta klubs “Curland”513 6 3
9 8 Luters Kaspars LAT-CUR Loka šaušanas sporta klubs “Curland”534 9 3
9 11 Kaigorodovs Jevgēnijs LAT-AMA Eduarda Lapsiņa loka šaušanas sporta klubs “Amazones”515 2 1
9 4 Bružis Jānis LAT-AL “Archery Liepāja”578 7 1
9 10 Mickus Stasys KLL Sporto klubas Klaipėdos lankininkai519 5 1
9 3 Spāģis Aigars LAT-TEB Sporta klubs Tebras loki584 9 3
9 17 Frolovs Mihails LAT-FRM Bērnu un jaunatnes loka šaušanas sporta klubs “FRAM”436 1 0
9 2 Šigauskas Vladas KSA Kauno sporto asociacija587 10 0
17 16 Percovs Andrejs LAT-AIM Sporta klubs “AiM Archery”451 3 2
17 19 Saars Raivo LAT-AMA Eduarda Lapsiņa loka šaušanas sporta klubs “Amazones”390 2 1
17 18 Lesiņš Andris LAT-ODI Latvijas sporta loka šaušanas klubs “Odisejs”427 2 0
20 20 Jonasts Gints LAT-LPK Amazones / Latvijas Paralimpiskā komiteja1 0 0
Recurve Women
1 5 Kreicberga Anete LAT-AMJ Amazones / Jūrmala524 8 3
2 2 Matvejeva Rimma LAT-AMA Eduarda Lapsiņa loka šaušanas sporta klubs “Amazones”558 9 1
3 1 Kononova Jeļena LAT-AMR Amazones / Rīga565 9 2
4 3 Rjabkova Marina LAT-AIM Sporta klubs “AiM Archery”541 12 4
5 6 Skeltona Maija LAT-AMJ Amazones / Jūrmala507 7 2
6 4 Melle Ieva LAT-LPK Amazones / Latvijas Paralimpiskā komiteja539 4 2
7 8 Janvāre Laura LAT-AL “Archery Liepāja”453 2 0
8 7 Kuzmienė Laila KLL Sporto klubas Klaipėdos lankininkai475 5 2
9 9 Trinkūna Kintija Laima LAT-LIN Lindales uguns327 3 1